Bolid bez ukąszenia

Nissan Juke gцnnt za pomocą tunera domu Nismo dziesięć KM więcej. Że Japończycy w ten sposób nie stać się prawdziwym sportowców pokazujące pierwszy raport z jazdy.

Co to ma do inżynierów Nissana? Około roku oni bęben teraz zostały zamknięte dla europejskiej premiery ich strojenia córki Nismo, budować fascynujący samochód wyścigowy Deltawing, zwдngen silnik GTR w Juke sprawiają, że liść biegacza torze i pokazać światu, ile chęć mają na wydajność , A potem coś! Bo gdyby Japończycy zrobić w połowie lutego z wersji Nismo w Juke wreszcie poważne, będą klienci i konkurenci kцnnen śmiech nie oprzeć: Zaledwie dziesięć KM więcej mocy i trochę makijażu powinna być na tyle przeciwko John Cooper Works modele zacząć od Mini lub Citroлn DS3 Racing. Choć przekroczenie Nismo jest dafьr nawet na około 2300 euro, więc nie jest podobno ostry japoński już od 26.400 euro. Ale on jest bardziej jako specjalny model samochodu sportowego w tej konfiguracji i verwдssert więc na samym początku, marką, która stoi za mało fanów w Europie zamknięto o wiele więcej ognia.

Ьberblick: Aktualności i testy dla Nissana Juke

Nissan Juke Nismo

Ogon ozdobiony spoiler grцЯerer i grubości rury.

Tutaj Juke Nismo fдhrt nie jest zły. Kto gra w tak delikatny z gazem, które nervцse Stabilitдtskontrolle nie okradł go ponownie równa całej siły doświadczył Juke tak ruchliwy samochód miejski i Kurvenrдuber. Jest on stosunkowo mocno i nadal mile wygodna jazda, ostry przechodzi wokół narożników, a poza 3000 wycieczki Turbo sprawia, że ​​bezpośredni wtrysk także 1,6-litrowy dużą presję. Ale tylko dlatego, że już model serii stдrkste dochodzi do 190 KM i 240 Nm, przyjemność jest stosunkowo niska. Zwłaszcza, że ​​inżynierowie byli bardzo zurьckhaltend nawet podczas strojenia dźwięku. Że Nismo wśród głęboko tłoczonego Schьrzen ma sportowy wydech i czasami może czasem podnieść swój głosik, to hцrt zatem tylko wtedy, gdy stoi bezpośrednio za samochodem. Wewnątrz jednak jest on Uśpieni, tym bardziej obniża ciśnienie krwi, gdy wьrde on przyspieszyć puls. Nawet sportowe fotele z tapicerką Alcantara i czerwonym Nдhten czerwona eingefдrbte obrotomierzem i kцnnen uchwyt koła kierownicy nie дndern dużo. A AuЯendesign nie tylko przyciąga wzrok: a du mało czerwony ozdobnych bogaty mьssen srebrny Rallyetreifen, głębiej Schьrzen i Retuszowane przód z nowymi LED światła barów, aby przyciągnąć uwagę.

Przeczytaj także: Koszt Juke Nismo

Nissan Juke Nismo

Wewnątrz, kierowca jest przypięty w ciasnych foteli kubełkowych w Alcantara.

Nawet z jego wykonania, Nismo nie ma groЯen Sting: sprint do 100 kilometrów na godzinę w 7,8 sekundy wersji sport przynosi gegenьber serii, chociaż kilka dziesiątych. Ale Hцchstgeschwindigkeit jest identyczna 215 kilometrów na godzinę. Przynajmniej to prawdziwe wtedy zamknięty dla zużycia Nissan wskazując 6,9 litrów. Oprócz podstawowej wersji z napędem na przednie koła i ostry sześciobiegową manualną skrzynią biegów Nissan Juke Nismo oferuje zamknięty za 3000 euro więcej w napęd na cztery koła na. Potem jednak japońska para silnik nawet z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów oraz zwolnić go długa: zamknięte na sprint do 100 potrzebuje więc 8,2 sekundy i zamykanie jest już przy 200 km / h. Jednocześnie, zużycie wzrasta do 7,4 litra.

Wariant jest nдchste

Ta stosunkowo letnie i kofeiny Juke Nismo jest tym bardziej unverstдndlicher ponieważ nдchste ewolucja już widoczne. Ponieważ prasa premiera nowego modelu, Japończycy nie tylko przyniósł pierwszy egzemplarz 370Z Nismo z fantastyczny 344 zamiast 328 KM, ale również dwa prototypy kolejnym wariancie Juke że jak RS warianty Audi jesienią znowu jeden lepiej na wolny stolik. Następnie turbo 1,6-litrowy pochodzi plцtzlich do 218 KM, co czyni porządek na rowerze i spacery ze swoim swego jasnego strammeren podwozia tak behдnde do tego stopnia, że ​​można spьren na wzrost wydajności, jak również. Na Augenhцhe z John Cooper Works modele Mini z dala od własnej odmianie seryjnej tego samochodu wдre został zamknięty na początku córką strojenia lepszym wyborem. A po lewej Nissan teraz prawie 50 lat z wywozem Nismo, ale również hдtte te kilka miesięcy nie MUSI przyjechać. Że nie skończyło się na niewielkiej siły Meiera w aktualnej wersji wszystko groЯen rzucać, ale ci, za wiedzą oczywiście już właścicielem. Nie na darmo są w ich zamknięty za planowanie sprzedaży w 2013 roku do prawie 13.000 Juke zamknięta dla Niemiec zaledwie 210 modeli Nismo.